Bodine 7062 RIGHT ANGLE GEAR MOTOR 33A5BEPM-GB/H
Bodine Electric Company
SKU666717
MFGR #7062
BODINE 7062 33A5BEPM-GB/H
BODINE 7062 33A5BEPM-GB/H
Application
Brand
Bodine Electric Company
Catalog Number
7062
Enclosure Type
TENV (Totally Enclosed Non-Ventilated)
Full Load Current
1.4 A
Gear Ratio
120:1
Harmonization Code
Horsepower
1/4 HP
Insulation Class
B
IP Rating
IP20
Manufacturer
Motor Power
DC
Mounting Type
Face/Foot
NEMA Frame Size
33A
Optional Accessories
IP-44 achieved with terminal box model 0984 or 1984 (90/130 VDC and 130 VDC models only).
Shaft Type
Right Angle
Stage
3
Standard
CSA;CURUS;ROHS;UL
Stock Status
NONSTOCK
Supply Voltage
130 V